Zemřel tvůrce RedBullu + Vznik RB v kostce

Zakončení týdne bude o něco smutnější. Včera totiž zemřel Čaleo Júvitja, který vymyslel složení energetického nápoje Krating Daeng a to již v 70. letech minulého století. Že nevíte, proč ho spojujeme s celosvětově nejprodávanějším energy drinkem značky Red Bull? Krating Daeng je totiž v překladu do angličtiny právě Red Bull, v češtině Rudý Býk. Zesnulý Čaleo stojí nejen za chutí „evropského“ Red Bullu, on dokonce vlastnil celých 49% této rakouské společnosti vedené Dieterem Mateschitzem.

redbulllogo

Psal se rok 1984 a celkem neznámý rakouský podnikatel byl právě na návštěvě Thajska, když ho zaujal nápoj dodávající energii, tedy původní Krating Daeng. Okamžitě se obrátil na místního výrobce, firmu již zmiňovaného Čaleo Júvitji, jelikož měl skvělý nápad – Chtěl mírně předělat recepturu nápoje a přenést jej do Evropy. Čaleo s jeho návrhem souhlasil, za propůjčené knowhow chtěl vlastnit 51% nově vzniklé společnosti. Mateschitz chtěl ale společnost vést a tak se rozhodli, že rozhodující 2% dostane Čaleův syn.

krating-daeng-red-bulls

Vývoj energetického nápoje Red Bull přizpůsobeného chutím a požadavkům evropských konzumentů trval 3 roky a nakonec se změnil natolik, že má chuťově od původního Krating Daengu opravdu daleko. Během tohoto vývoje vznikly také slogany „Red Bull revitalizuje tělo i mysl“ a „Red Bull vám dává křídla“. Trvalo to několik let, ale jeden z prvních evropských energy drinků si nakonec vydobil pozici, ze které těží až dodnes. Jen díky tehdejšímu prvenství si drží status celosvětově nejprodávanějšího ED.

red-bull-original-cans

Právě díky celosvětovým úspěchům a 49% podílu se z Čaleo Júvitji stal jeden z nejbohatších Thajců, jeho jmění převyšovalo 100 miliard korun! Ani peníze, se kterými na rozdíl od Mateschitze „neplýtval“, však nezastaví věk. A tak v sobotu 17. března 2012 zemřel přirozenou smrtí ve věku krásných 89 let. Článek o vzniku Red Bullu jsme chtěli napsat již dlouhou dobu, ve světle těchto událostí k tomu byla správná příležitost, jelikož bez něj by dnes neexistovaly energiťáky takové, jaké je známe. Čest jeho památce.

Komentáře

1 | chevi | před jedenácti roky

škoda ho.:-(

reagovat

2 | W3 | před jedenácti roky

Jsem myslel, že ta první plechovka je jen nějakej vietnamskej fejk a on to je „asijskej originál“ ? :D

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.